Processing math: 100%
Back to the class
Section 5.2 #11: The monthly utility bills in a city are normally distributed, with a mean of $100 and a standard deviation of $12. Find the probability that a randomly selected utility bill is
a.) less than $70,
b.) between $90 and $120, and
c.) more than $140.
Solution: We are told μ=100 and σ=12. For part a.), we are asked to compute P(x<70). To do this, we need to find the z-score:
z=x−μσ=70−10012=−2.5
Now we see that
P(x<70)=P(z<−2.5)table=0.0062.
For part b.), we are asked to compute P(90<x<120). Find the relevant z-scores:
90−10012<z<120−10012,
or equivalently
−0.83<z<1.66.
Now we see that
P(90<x<120)=P(−0.83<z<1.66)=P(z<1.66)−P(−0.83)table=0.9515−0.2033=0.7482
For part c.), we are asked to compute P(x>140). First convert this to a z-score:
z=x−μσ=140−10012=3.33.
Now we see that
P(x>140)=P(z>3.33)=1−P(z<3.33)table=1−0.9995=0.0005.
Section 5.3 #14: Find the z-score that corresponds to the percentile P40. (If the area is not in the table, use the nearest value or the average.)
Solution: This percentile is P40=0.4. We must search through the table for a z-score that corresponds as close as possible to probability 0.4. Notice the normal table says the probability for z=−0.25 is 0.4013 and the probability for z=−0.26 is 0.3974. The z-score corresponding to P40 must lie between these values, so take their average:
z=−0.25+−0.262=−0.255.
Section 5.3 #37: The annual per capita consumption of fresh apples (in pounds) in the United States can be approximated by a normal distribution, with a mean of 9.5 pounds and a standard deviation of 2.8 pounds.
a.) What is the smallest annual per capital consumption of apples that can be in the top 25% of consumptions?
b.) What is the largest annual per capita consumption of apples that can be in the bottom 15% of consumptions?
Solution: In this problem we have μ=9.5 and σ=2.8.
For part a.), we want to find the x-value corresponding to the "top 25% of consumptions". This means we should focus on P75=0.75 (not P25 -- that would be the lowest 25% of consumptions). The normal table suggests that the z-score should lie between 0.67 and 0.68, so take their average to get z=0.67+0.682=0.675. Now we must find the x-value corresponding to this z-score. Recall that z=x−μσ so algebra tells us that x=zσ+μ. Calculate this value with the z-score we found:
x=(0.675)(2.8)+9.5=11.39.
This means that the smallest annual per capital consumption of apples that can be in the top 25% of consumptions is 11.39.
For part b.), we want to find the x-value corresponding to the "bottom 15% of consumptions". This means we should focus on P15=0.15. The normal table suggests that the z-score should be between −1.04 and −1.03, so we will take z to be their average: z=−1.04+(−1.03)2=−1.035. To find x, calculate
x=zσ+μ=(−1.035)(2.8)+9.5=6.602.
Section 5.4 #16: For a sample of n=100, find the probability of a sample mean being greater than 24.3 when μ=24 and σ=1.25.
Solution: Our mean of sample means is μ¯x=μ=24.3 and our standard deviation of sample means is
σ¯x=σ√n=1.25√100=0.125.
We are asked to find the probability P(x>24.3). First find the relevant z-score:
z=24.3−μ¯xσ¯x=24.3−240.125=2.4
So now we see
P(x>24.3)=P(z>2.4)=1−P(z<2.4)table=1−0.9918=0.0082.
Section 5.4 #29: During a certain week, the mean price of gasoline in the New England region was $3.796 per gallon. A random sample of 32 gas stations is selected from this population. What is the probability that the mean price for the sample was between $3.781 and $3.811 that week? Assume σ=$0.045.
Solution: We are told μ=3.796, n=32, and σ=0.045. The mean of sample means is μ¯x=μ=3.796 and the standard deviation of sample means is
σ¯x=σ√n=0.045√32=0.007954.
We are asked to find the probability P(3.781<x<3.811). First find the relevant z-scores:
3.781−3.7960.007954<z<3.811−3.7960.007954,
or, simply,
−1.88<z<1.88.
Therefore we see
P(3.781<x<3.811)=P(−1.88<z<1.88)=P(z<1.88)−P(z<−1.88)table=0.9699−0.0301=0.9398.